Medycyna chińska jest najstarszym skodyfikowanym systemem medycznym na świecie. Jej początki można datować na około 5000 lat temu, ale formalne zbiory wiedzy i praktyki medyczne zaczęły kształtować się około 3000 lat temu.
Medycyna Chińska traktuje człowieka jako całość, nierozerwalnie połączoną ze środowiskiem zewnętrznym i jego wpływami. Można powiedzieć, iż człowiek jest mikrokosmosem odzwierciedlający szerszy makrokosmos.
To podejście zaowocowało wykształceniem się systemu mającego na celu prawidłowe diagnozowanie i leczenie przyczyn chorób – korzeni)
Warto również wspomnieć iż w 2018 roku WHO uznała tradycyjną medycynę chińską (TCM) za komplementarny i tradycyjny system medyczny. Podkreślając jej skuteczność oraz wkład w opiekę zdrowotną na całym świecie. Włączyła również diagnostykę tradycyjnej medycyny chińskiej do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Powiązanych Problemów Zdrowotnych (ICD-11).
W ANMO docieramy do przyczyn chorób, łączymy metody lecznicze wywodzące się z tradycji medycznych i duchowych (TCM i taoizm), kiedyś u źródeł nie było rozróżnienia. Obecnie obserwujemy wzrost świadomości na temat zdrowia i odżywiania Mają na to wpływ tradycje wielu kontynentów, w których zrównoważona dieta była integralną częścią uzdrowienia – powrotu do zdrowia, rozumianego jako dynamiczny przejaw życia.
Stosowane w Centrum leczenie dietą, terapia karmienia, ziołolecznictwo, masaż, moksa, bańki chińskie, akupunktura i inne terapie oraz techniki oddechowe i ruch (tai chi, qi gong) działają skutecznie kiedy opierają się na świadomym odżywianiu.
Gabinet zabiegowy
Jest to wyjątkowa sztuka przywracania harmonii i zdrowia, jak pisze prof Claude Diolosa jest ona jak droga mleczna. „Wszystko we wszechświecie porusza się spiralnie. Ruch spływającej wody w wannie, planety, droga mleczna, muszlę…” Nawet dziecko pokonując drogę na ten świat porusza się ruchem spiralnym.
„Tak samo jest z akupunkturą i rotacją igieł… to ruch obrotowy, rotacja igieł zapewniają tej sztuce skuteczność, co oczywiście musi być również związane z qi lekarza…. Punkty są jak gwiazdy, a skóra jak droga mleczna. Wszystkie taoistyczne sztuki walki opierają się na ruchu okrężnym, ponieważ powinny być projekcją ruchu gwiazd. Rotacja igieł zależy od dwóch rzeczy. Pierwsza to kierunek przepływu energii w meridianach, a druga to wpływ niebiańskich pni, ziemskich gałęzi oraz qi terapeuty. Jego siła energii jest ściśle powiązana z praktyką qi gong” zrozumienie tej zasady i umiejętność zastosowania daje wielkie możliwości wsparcia dla pacjentów.
„Ruch obrotowy igieł do akupunktury musi być skoordynowany z oddechem lekarza i pacjenta”
Zapraszamy na zabiegi, dostępne są pakiety i pojedyncze zabiegi. Przy pierwszej wizycie prosimy o uwzględnienie diagnozy i dłuższego czasu potrzebnego na odbycie wizyty.
Chiński masaż Tui Na Jest tradycyjną techniką masażu wywodząca się z medycyny chińskiej. Jest zabiegiem terapeutycznym.
Nazwa masażu jest połączeniem technik, których używa się podczas masażu. TUI oznacza pchać, naciskać, Na – chwytać. Masażysta korzysta z dłoni, kciuków i łokci podczas technik nacisku, rozcierania czy ugniatania. Techniki te wykonywane są dość mocno i energicznie.
W masażu używane są niejednokrotnie bańki ogniowe, moksa czy gua sha. Może być on również wspierany akupunkturą. Głównym zadaniem masażu jest przywrócenie równowagi w ciele i osiągnięcie stanu rozluźnienia.
Zabieg terapeutyczny TUI NA poprzedzony jest dokładną diagnoza. Co jest niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu masażu.
Przestrzeń ruchu
Wkraczając na drogę Tai Chi pierwszym wymogiem jest wybranie Nauczyciela o prawdziwej wiedzy i właściwym wyglądzie. Następnie trzeba odstawić swój bagaż i nie pytając się ile to będzie trwało, nieustannie z uważnością pracować nad poznawaniem. Nie można zwracać uwagi ani zaprzątać sobie głowy, że jest to trudne i wymaga dużego wysiłku, po prostu należy zagłębiać się w Sztukę Tai Chi. A wtedy z czasem, będąc w nieustannej Drodze przemiany swego ciała, energii i Umysłu codziennie jesteśmy coraz bliżej poznawania samego siebie. A jeśli już to uchwycimy, pozostawiamy tę bramę za sobą i podążamy dalej.
Z zapisków Mistrza Yuan Teng.
Rekomendujemy zajęcia z Mistrzem Piotrem Grzęda-Wachowicz
Zapraszamy do praktyki ćwiczeń Qigong, czyli chińskiej metody zachowania zdrowia oraz dobrej sprawności psychofizycznej.
W ćwiczeniach qigong łączy się łagodny ruch ciała, lub przyjmowanie statycznych pozycji z koncentracją umysłu i oddychaniem.
Chińskie pojęcie „Qi” to energia życiowa, „bioelektryczność”, której dostateczna ilość i zrównoważone krążenie w ciele zapewnia zdrowie i długowieczność. A słowo „qong” oznacza energię i czas, które poświęcamy osiągnięciu celu.
Korzyści z regularnego wykonywania ćwiczeń Qigong:
- relaks i odprężenie, poprawienie nastroju
- regenerację sił i przywracanie równowagi energetycznej w organizmie
- odzyskanie pewności siebie
- poprawa pamięci i koncentracji
- zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej
- korygowanie wad postawy
- zwiększenie wydolności krążeniowo – oddechowej
- prawidłowe czynności narządów ciała
- wzmocnienie sił odpornościowych organizmu, pracy układu limfatycznego
- zmniejszenie poczucia zmęczenia i stresu
- wspomożenie leczenia wielu schorzeń i urazów mięśniowo-kostnych
- opóźnienie procesów starzenia się
Qigong to subtelna forma pracy z energią życiową Qi w rozumieniu medycyny chińskiej na poziomie ciała fizycznego, emocjonalnego, mentalnego, łącząca medytację w ruchu, akupresurę, automasaż, oddech, wizualizację i pracę z uzdrawiającymi dźwiękami Qigong wspomaga oczyszczanie organizmu (detoksykację) oraz rekonwalescencję po urazach i kontuzjach. To ćwiczenia polecane szczególnie dla praktyków terapii naturalnych, masażystów, akupunkturzystów oraz adeptów sztuk walki.
W programie: m. in.:
Proste ćwiczenia i medytacja qigong, automasaż TUI NA.
- Podstawy Shaolin Luohan Qigong (qigong terapeutyczny wg zasad tradycyjnej medycyny chińskiej).
- Qigong Promiennego Lotosu (Radiant Lotus Qigong), który łączy medytację w ruchu, akupresurę, automasaż, oddech, wizualizację i pracę z uzdrawiającymi dźwiękami.
Jest szczególnie polecany dla KOBIET gdyż:
- Aktywizuje pracę grasicy, tarczycy, przysadki i jajników;
- Wzmacnia prace układu trawiennego, pomaga przy odchudzaniu;
- Wzmacnia układ immunologiczny, pobudza układ limfatyczny;
- Wspomaga prace układu hormonalnego (m.in. przy menopauzie, niepłodności, zaburzeniach miesiączki, uderzeniach gorąca itp.);
- Stymuluje działanie narządów wewnętrznych, pobudza krążenie krwi i limfy;
- Poprawia równowagę i koncentrację, relaksuje, odpręża i wycisza, redukuje stres
- Pozwala zachować dłużej młody wygląd.
Zajęcia prowadzi Małgorzata Ładecka – terapeutka medycyny chińskiej i masażu tuina; praktykująca od ponad 20 lat instruktorka Luohan Qigong w szkole sifu Grzegorza Ciembroniewicza, obecnie Tiger Disciple – uczennica wewnętrznego kręgu mistrza Chen Yong Fa; certyfikowany instruktor Organ Cleansing Qigong (Qigong Oczyszczający Narządy z systemu Radiant Lotus Qigong nauczanego przez mistrzynię Daisy Lee); od 20 lat praktykująca też Chen tai chi.
Gabinet dietetyczny
- Przygotowywania posiłków z użyciem ziół
- Reagowania dieta na stan zdrowia i warunki pogodowe oraz tryb życia
- Zastosowania diety w stanach chorobowych
- Zalecenia dietetyczne dobrane w oparciu o precyzyjną diagnozę dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta
- Jadłospisy
- Przykładowe przepisy
Gabinet diagnostyczny i farmakologi chińskiej (receptury ziołowe)
- Diagnozujemy ( diagnoza z pulsu, twarzy, języka, diagnostyka różnicowa)
- Przygotowujemy receptury ziołowe zgodnie z potrzebami pacjentów z uwzględnieniem precyzyjnej diagnozy, pór roku i trybu życia pacjenta
- Dobieramy gotowe receptury z linii C.Diolosa znając system diagnostyczny w oparciu, o który preparaty te są przygotowywane, a który jest naszą wiedzą i doświadczeniem zdobywaną przez wiele lat praktyki i nauki.
- Reagujemy szybko na wszelkie stany nierównowagi (choroby)
- Jesteśmy zaopatrzeni w zioła i preparaty z linii C.Duolosa. Bogaty asortyment pozwala na szybką reakcję i zaopiekowanie pacjenta.